Högtemperaturoljepumpar
Huvud(H): 16~1400m
Tryck: 0,16MPa~14MPa(1,6Bar~140Bar)
Effekt: Beroende på vätskans viskositet och specifik vikt.
Vätsketemperatur: -80 grader ~450 grader (-112 grader F~842 grader F)
Material: Gjutstål/Rostfritt stål/Värmebeständigt stål, etc
Beskrivning
Tekniska parametrar
Produktbeskrivning

Oljepumpen med hög-temperatur har en själv-uppvärmnings- och värmeavledningsstruktur, vilket förändrar den traditionella vattenkylningsstrukturen. Den har en enkel struktur, liten storlek, sparar driftskostnader, har bra prestanda och är pålitlig att använda. Det är den andra-generationsprodukten som utvecklats av vårt företag baserat på rötning och absorption av främmande oljepumpar. Den grundläggande strukturen är en enkel-enstegs-sugande fribärande fotstödsstruktur. Pumpens sugport är axiell sug, och utloppsporten är vertikalt uppåt med mitten och den är installerad på basen tillsammans med motorn.
Produktparameter
| Anpassad support | OEM, ODM, OBM |
| Strömkälla | Elektrisk |
| Varumärke | HNYB |
| Strukturera | Enkel-pump |
| Ansökan | Industriella pannor, industriella verktyg, bevattning och jordbruk, gruvindustri, råvattenintag |
| Ursprungsort | Henan, Kina |
| Driva | Välj efter vätskans viskositet och specifik vikt |
| Uttagsstorlek | Mindre än eller lika med 600 mm |
| Flöde | 5.5-1800m³/ h |
| Huvud | 16-1400m |
| Material | Gjutjärn/duktiljärn/gjutjärn/rostfritt stål |
Produktvideo
Applikationer:
Oljepumpar med hög-temperatur kan hantera temperaturer upp till 370˚C i värmeöverföringsutrustning utan behov av extern kylning av pumpen. Den pumpade vätskan måste vara smörjande och bör inte innehålla några fasta eller nötande partiklar, eftersom det icke-drivande lagret och den mekaniska tätningen smörjs av den pumpade vätskan.
- Kemisk och läkemedelsindustri
- Mineraloljor
- Mat, tvätt och textilier
- Läder och papper
- Trätillverkning
- Färger och lacker
- Byggnad, tjära och asfalt
- Elteknisk industri
Produktegenskaper
Fästet på hög-temperaturoljepumpen har en kullagerstödstruktur med dubbla-ändar, den främre änden är smord med smörjolja, den bakre änden är smord med fett och ett oljestyrrör finns i mitten, så att tätningsförhållandet kan observeras och värmeöverföringsoljan kan återvinnas när som helst. Värmeöverföringsoljepumpen är en enkel-enstegs-sugkonstruktion. Pumpens hydrauliska element är anslutet med ett lagersäte och ett rör, och vätskan släpps ut från utloppsröret. Pumpens pumphjul är ett halv-öppet pumphjul, bladtyp. Huvudfunktionen hos oljepumpen är att den nedsänkta delen av pumpaxeln har tillräcklig styvhet, det finns inget lager mellan pumphjulet och pumphuset och ingen axeltätning används. Den kan transportera ett medium som innehåller fasta partiklar på ett större djup.
Längden på pumpen som sätts in i vätskan är mellan 800-2000, och ett sugrör kan tillhandahållas vid behov. Axeltätningen använder en dränkbar pump som sätts in i vätskan för drift, och ingen axeltätning tillhandahålls. Transmissionsanordningen är installerad på motorfästet och stödsätet med en vertikal motor och är ansluten till pumpen genom en koppling.

Produktcertifiering

ISO 9001

ISO14001

ISO45001

CE produktcertifiering

EAC-produktcertifiering

Verifierad leverantör
Vår adress
Zhaogang Industrial Park, Fengqiu, Xinxiang, Henan, Kina
WhatsApp-nummer
+86 158 3619 1545
E-e-post
sales@hnybpumps.com

FAQ
01. VAD ÄR DIN MOQ?
02. VILKA ÄR DINA BETALNINGSVILLKOR?
03. VILKA CERTIFIKAT HAR DU?
04. ÄR DU ETT TILLVERKNINGS- ELLER HANDELSFÖRETAG?
05. KAN DU GÖRA OEM-VARUMÄRKE?
06. VAD ÄR LEVERANSTIDEN?
Populära Taggar: hög temperatur oljepumpar, Kina hög temperatur oljepumpar tillverkare
Produktparametrar
| Flödeshastighet (Q): | 5.5~1800m³/h |
| Huvud(H): | 16~1400m |
| Tryck: | 0,16MPa~14MPa(1,6Bar~140Bar) |
| Driva: | Beroende på vätskans viskositet och densitet. |
| Vätsketemperatur: | -80 grader ~450 grader (-112 grader F~842 grader F) |
| Material: | Gjutet stål/rostfritt stål/värmebeständigt stål, etc |
Ett par
Het oljeöverföringspumpNästa
Petrokemisk pumpSkicka förfrågan










